Jak vybrat hokejku?

Hokejka by se měla při střele alespoň mírně prohnout

Hokejka je klíčový nástroj hokejisty, je proto důležité vybírat ji pečlivě. Podobně jako si hůlka vybírá kouzelníka, musí i hokejka splňovat řadu kritérií, abyste s ní dokázali divy. Rozhodující je výška hokejisty, jeho síla podle které se volí Flex hokejky a držení hole určující pravé nebo levé zahnutí čepele.

  • Regina, redaktorka Heureka.cz
  • Doba čtení: 6 min.

Druhy hokejek

Dřevěné hokejky

Tradičním materiálem pro výrobu hokejek je dřevo. Dnes už po dřevěných hokejkách sáhnou spíše rekreační hráči, své místo si ale najdou i u některých střelců z NHL.

Výhody a nevýhody

  • Poskytují výbornou zpětnou vazbu pro precizní práci s pukem

  • Odolné a bytelné – zvládnou nejeden souboj u mantinelu

  • Příznivá cena

  • Vyšší hmotnost (oproti kompozitovým)

  • Nasávají vlhkost, která postupně degraduje jejich vlastnosti

  • Časem měknou a snadněji se tak při střele lámou

Kompozitové hokejky

Drtivá většina profesionálních hokejistů volí kompozitové hole. Základním materiálem je sklolaminát, ten může být doplněn karbonovým vláknem, grafitem nebo kevlarem.

Výhody a nevýhody

  • Nízká hmotnost

  • Odolné proti vlhku a chladu

  • Nižší citlivost v rukou při vedení puku

  • Zpravidla vyšší cena (oproti dřevěným)

Kompozitové hokejky

Brankářská hokejka

Klíčovým parametrem při výběru brankářské hole je velikost příložníku (široká část brankářské hokejky, která se nachází mezi čepelí a shaftem – délka příložníku se měří od patky hokejky po horní konec příložníku).

Kategorie Délka příložníku v palcích a cm Výška brankáře Věk brankáře
Youth 18–21“ (46–53 cm) do 120 cm do 7 let
Junior 21–23 “ (53–58 cm) 118–149 cm 6–12 let
Intermediate 23,5–24,5 “ (59–62 cm) 140–164 cm 11–16 let
Senior 25–28,5 “ (63–72 cm) nad 167 cm nad 14 let

Brankářské hokejky

Místo kde příložník přechází do shaftu je místem úchopu gólmanem. Pokud by byl příložník příliš dlouhý, bude čepel ležet na patce a s příliš krátkým příložníkem brankář dosáhne k ledu pouze špičkou čepele. V obou případech dochází k nežádoucímu odkrytí prostoru mezi betony a narušení postoje brankáře. Vyrážečka a lapačka by měly být ve stejné výšce, čehož docílíte správnou délkou příložníku, kdy v postoji leží celá čepel hokejky na ledě.

Správná délka příložníku – čepel leží na ledě

Když gólman zlomí hůl, musí čekat, až mu spoluhráč půjčí svoji, nebo mu doveze jinou. Sám si pro ni může dojet ke střídačce, ovšem pouze v průběhu hry a v žádném případě nesmí žádnou sebrat ze země. A když nepustí tu svou zlomenou, dostane dvě minuty na trestné.

Jaká další pravidla platí pro hůl brankáře?

ČSLH: Pravidlo 196 HŮL/BRANKÁŘ

  • Maximální délka rukojeti brankářské hole je 163 cm od horního konce rukojeti k patce; maximální šířka je 3 cm; maximální tloušťka je 2,54 cm.
  • Rukojeť se skládá ze dvou částí. Spodní (rozšířená) část k patce nesmí být delší než 71 cm a širší než 9 cm. Obě části rukojeti musí být rovné.
  • Maximální délka čepele je 39 cm podél spodní hrany od patky po špičku. Maximální výška je 9 cm s výjimkou patky, kde smí být 11,5 cm. Maximální zakřivení čepele je 1,5 cm

Podle čeho vybírat

Kvalitu hokejky určuje materiál, zpracování a především to, jak si bude rozumět s hokejistou, kterému má sloužit. Ani hokejka za několik tisíc vám neposlouží dobře, pokud nebude odpovídat vašim požadavkům a stylu hry.

Délka hokejky

Hokejka by měla hráči v bruslích sahat pod bradu. Bez bruslí sahá zhruba pod nos. Zkušení hráči už si volí délku hole podle svého stylu hry, nebo postu, na kterém hrají. Délku hokejky lze snadno upravit seříznutím, případně naopak nastavením shaftu.

Mějte na paměti, že pokud hokejku zkracujete, Flex se tím zvýší!

Hokejky podle zahnutí a tvaru čepele

Při výběru hokejky si v první řadě rozmyslete, na kterou stranu budete hrát, tedy jaké zahnutí čepele zvolit. Podoba zahnutí čepele je otázkou preferencí hráče – někteří profesionální hokejisté si je dokonce nechávají vyrábět na míru. Mezi nejčastější typy zahnutí patří P28, P29, P88 a nejoblíbenější P92.

Praváci tradičně hrají s čepelí zahnutou do leva a levorucí hráči naopak volí nejčastěji čepel zahnutou doprava – konec hole drží ve své dominantní ruce, což usnadňuje manipulaci při držení hokejky v jedné ruce (například při bránění). Není to ovšem podmínka a je lepší si nejprve vyzkoušet hokejku na ledě při hře (pokud tu možnost nemáte, lze si držení vyzkoušet i doma s násadou od koštěte). K rozhodnutí vám může pomoci hůl s rovnou čepelí, kterou můžete vyzkoušet na obě strany a rozhodnout se, která vám vyhovuje lépe.

Tvar zahnutí čepele
  • Horizontální zahnutí:

Je-li čepel zahnutá ve špičce, usnadní to driblink a střelbu zápěstím. Pokud je největší zakřivení u patky, bude hokejka ideální pro střely s nápřahem a tečování. Univerzálním řešením je pak zahnutí uprostřed, které je optimální pro začínající hráče.

  • Vertikální zahnutí:

Projevuje na špičce – pokud je zahnutá směrem vzhůru, usnadní vám to zvedání puku, ale ztíží backhand. Mírné zahnutí, kdy hokejku směrem nahoru takřka nevytočíte, vám zase poskytne větší jistotu při driblingu a právě backhandových střelách. I zde pak existuje univerzální řešení v podobě mírného zahnutí.

Tvrdost hokejky (Flex)

Tvrdost hokejky udává číslo na shaftu hole – čím nižší číslo, tím měkčí je hokejka. Pro žáky a dorost je lepší vybírat měkkou hůl, které svědčí rozvoji technických dovedností. Junioři už volí hole podle vlastních preferencí a především síly v rukou – hokejky s Flexem nad 80 jsou velmi tvrdé a hodí se pro vysoké hráče s dostatečnou silou, kteří hokejku dovedou prohnout. Měkčí hole pruží a prohýbají se při střele - využijí je spíše techničtí hráči.

  • Tvrdší hole nemají delší životnost než měkké hokejky.
  • Všechny hokejky časem ztrácí svou tvrdost.

Flex hokejky

Bod ohybu (kick-point)

Pro pokročilé hráče je důležitý také kick-point neboli bod, kde se tuhá část hokejky mění v pružnou.

  • Nízký kick-point je vhodný pro rychlé střely zápěstím a tečování, proto po něm nejčastěji sahají útočníci.
  • Vysoký kick-point zase ocení hráči, kteří střílí převážně s nápřahem tzv. golfákem, což bývají častěji obránci.
  • Střední kick-point je pak univerzálním řešením, které umožňuje jak střely s nápřahem, tak i ty rychlejší zápěstím – ani v jednom případě ale nedosáhnete takové síly jako u hokejky pro daný typ střely určené.
  • Dual kick-point hokejky řeší tento problém a dovolí vám bod ohybu přizpůsobovat střele tím, jak hokejku uchopíte.

Dětské hokejky

Pro děti je ideální zvolit měkkou hokejku s flexem 30–50 a nízkou hmotností. Dřevěné hokejky poskytují lepší zpětnou vazbu a usnadní tak osvojení základní práce s pukem. Další výhodou je příznivější cena oproti kompozitovým - v začátcích se vyplatí investovat spíše do chráničů.

Dětské hokejky mají kratší čepele a pružnější shafty pro snadnější ovládání puku, není proto vhodné kupovat seniorské hole s tím, že je seříznete. Shaft hokejky pro dospělé je na dětskou ruku příliš široký a tvrdý, takže se hokejka při střele neprohne.

Dětská hokejka zahnutá doprava

Kategorie podle věku

  • do 8 let - žákovské hokejky
  • 8–12 let - juniorské hokejky
  • 13–15 let - intermediate

Údržba a opravy hokejky

Základní péče

Základem je pravidelné omotávání čepele a rukojeti – páska by měla být namotaná pevně a dodatečně vyhlazená (např. pukem), aby nevznikaly zbytečné nerovnosti. Měnit omotávku je potřeba v závislosti na kvalitě pásky a četnosti použití hole. Profesionální hráči mění pásku ob zápas, naopak rekreačním hráčům stačí párkrát za sezónu. Po zápasech a tréninku je vhodné očistit hokejku od zbytků ledu a otřít suchým hadrem, aby nezůstávala vlhká - zejména dřevěné hole, které jsou choulostivější.

Výměna zlomené čepele

Poměrně častým defektem hokejek bývá zlomená čepel, to ovšem neznamená, že jí odzvonilo. Stačí zakoupit náhradní čepel a vměnit ji. Postup je relativně snadný a budete k němu potřebovat jen pilu s jemnými zuby, pilník, horkovzdušnou pistoli a lepicí pistoli. Nebo můžete využít služeb z některých specializovaných prodejen, které nabízejí i servis.

Některé hokejky lze zachránit, jiné po zlomenině poslouží maximálně u rajčat

Příslušenství

Sháníte další vybavení? Mrkněte do našich rádců pro užitečné tipy:

Nejčastější dotazy

Čím se řídit při výběru?

Nejdůležitější parametry jsou ty vaše:

  • Délka hokejky - vaše výška: hokejka by vám měla sahat pod nos bez bruslí, pod bradu v bruslích.
  • Tvrdost (Flex) - vaše síla viz Tvrdost hokejky.
  • Zahnutí čepele - vaše dominantní ruka: praváci volí nejčastěji levou hůl, leváci zase pravou.
Co znamená pravé/levé držení hole?

Označení pravá/levá hůl se řídí spodní rukou, která drží hokejku: Pravé držení hole znamená, že čepel bude zahnutá od patky směrem doleva (pravou ruku máte dole, levou držíte konec hokejky). Tzv. levá hůl bude naopak zahnutá od patky směrem doprava (levou ruku máte dole, pravou držíte konec hokejky).

Kompozit nebo dřevo?

Oba materiály mají své výhody i nevýhody, přesto dnes většina hokejistů volí raději kompozitové hokejky především pro jejich lehkost a větší odolnost proti vlhku.

Jak vyměnit čepel hokejky?

Starou čepel je třeba odříznout na konci krčku, tedy před místem, kde se tloušťka rukojeti dostává ke svému maximu. Řez by měl být co nejvíce kolmý a případné nedokonalosti můžete po jeho provedení začistit pilníkem. Na zásuvnou část nové čepele následně pistolí aplikujete lepidlo a spolu s otvorem v krčku jej nahříváte pistolí, dokud se lepidlo nerozprostře po celé ploše. Následně čepel zasunete do vzniklého otvoru až na doraz. Vytlačený zbytek lepidla po zhruba hodině chladnutí opatrně odříznete, místo obalíte páskou a je hotovo.